top of page

Movement, Community, and Nature: A Journey of Empowerment for Youth

01-08.08.2023, Smolnik, Pohorje, Slovenia

In the heart of the wild forest of Pohorje mountain an ERASMUS + training course unfolded. 29 international participants gathered to embark on a transformative journey towards self-discovery, well-being, and empowerment.

The participants discovered the interconnectedness of movement, community theatre and nature – a synergy that can ignite personal growth and inspire a brighter future. The program aimed to equip youth workers with tools to enhance their own mental health and well-being while also strengthening their capacity to support the holistic development and empowerment of young people. 

To create a multifaceted learning experience the training's innovative approach combined experiential exercises, body movement and somatic techniques, experiential pedagogy in nature, symbolic theatre and theatre of the oppressed (mainly rainbow of desires tool). A big part of the training course was also Open space workshops led by participants, through which youth workers networked and shared much knowledge and tools.

Few results of the training course were a moviea local action and learning materials

After training article in Slovene

MODROST TELESA IN DUŠEVNO ZDRAVJE

​(Objavljen članek v časopisu Kralji ulice, december 2022, št. 198, str.13; ter Novice - Slovenske konjice, November 2022)

Mnoge starodavne civilizacije so se zavedale, da sta telo in duh močno povezana. To verjetno opazite tudi sami. Če ste pod stresom, veliko prej zbolite. Tudi slabo telesno počutje (bolezen, bolečine, utrujenost, »maček« in podobno) lahko vpliva na vašo celostno dobro počutje. Povezava seveda gre tudi v obratno smer. Telo nam lahko zelo pomaga, da se na splošno bolje počutimo in prispeva k našemu celostnemu in duševnem zdravju. Preko telesnih aktivnosti, večje telesno zavedanje pa nam pomaga ozaveščati naša čustva, našo notranjost ter kako z njo upravljamo.

 

In ravno teh stvari smo lansko poletje raziskovali na ERASMUS+ mednarodnem izobraževanju mladinskih delavcev »Move for well-being of youth«, ki ga je organiziralo Društvo Nega zemlje in duha v sodelovanju z drugimi partnerji (Moave, Cirkokrog in drugi) in je bilo sofinancirano iz strani EU. Raziskovali smo, kako lahko različne telesno usmerjene metode in aktivnosti podpirajo naše duševno zdravje in dobro počutje ter kako te metode uporabljati pri delu z mladimi.Poglabljali smo se v dva ključna elementa. Prvič, kako lahko okrepimo odnos do našega telesa (dovzetnost do naših telesnih zaznav in občutkov) in prek tega večamo zavedanje za notranje občutke in dogajanja. V nadaljevanju pa smo to nadgradili z metodo gledališča zatiranih in tehniko mavrica želja – preko katere raziskujemo svoje notranje konflikte in ponotranjenja zatiranja ter jih kolektivno naslavljamo.

 

Ko telesu resnično dovolimo, da spregovori, se iz njega lahko izrazijo tudi naše nezavedne vsebine. Da bi res prišli do odgovorov, se moramo nekoliko odmakniti od racionalnih zaključkov in skušati prepoznati, začutiti, občutiti, senzorično zaznati, prisluhniti, tistemu, kar se odziva v nas. Ko smo na izobraževanju v naš skupinski proces učenja in osebne refleksije na določena vprašanja vključili tudi telo, telesne senzacije, gibanje ali vzgibe, smo prišlo do globljih odgovorov, uvidov in ključnih trenutkov, ki pomagajo k spremembam. Osredotočali smo se na tisto, kar je pritegnilo našo pozornost, je v nas sprožilo čustva, občutke, telesne senzacije. S tem smo privabljali na površje nezavedne vsebine in se na ta način spoznavali sami s seboj in svojimi življenjskimi strategijami. Učili smo se tudi, kako takšne procese podpreti in spremljati tudi pri mladih.

 

Z metodo gledališča zatiranih smo s telesom upodabljali in raziskovali naše misli, čustva, vloge in družbene vsakodnevne situacije, v katerih se znajdemo. S premikanjem telesa in položajev lažje premaknemo naše misli in vloge. Gledališče je estetski prostor razumevanja trenutka v času. Razumevanje različnih zornih kotov, pogledov, čustev, barv. Gledališče zatiranih daje platformo, kjer se v zgodbi posameznika poistovetimo vsi, ker smo vsi del te družbe. Je orodje transformacije; zasebnega, ki je kolektivno; zasebnega, ki je politično. Z gledališčem zatiranih smo tako osvetlili tudi družbeni kontekst duševnih stisk. Predvsem naše ponotranjene ideologije, pričakovanja, družbene norme, ki oblikujejo duševno stisko. Raziskali smo načine, kako jih s tehnikami gledališča zatiranih lahko razkrinkamo in obenem iščemo načine za spremembo in osvoboditev iz začaranega kroga. V osebnih zgodbah, ki so postale kolektivne, smo raziskovali kaj nam preprečuje, da bi delili svoje ustvarjanje z drugimi? Kaj nam onemogoča, da bi odreagirali v situaciji nasilja? Na kakšne načine bi lahko odreagirali? Kako izgleda, če podpremo svojo življenjsko strast? Če vas zanima to raziskati globje in preko telesa, si lahko v linku preberete natančen potek na izobraževanja, na način da lahko nekatere vaje sprobate sami, ali pa v skupini.

Avtor: Barbara Balan in Kristina Debenjak

 Za celostno zdravje in dobro počutje mladih

(Obljavljen v:

- Časopisu Kralji ulice, št. 184, Oktober 2021, str. 22)

- Časopis Novice - Slovenske konjice, November 2021)

- Časopis Vojnik Ogledalo (december, 2021)

-  spletna strani občine Vojnik ob dnevu duševnega zdravja

https://www.mojaobcina.si/vojnik/novice/za-celostno-zdravje-in-dobro-pocutje-mladih.html

Testimonials

And what did we experience and learn?

_MG_3390-min.JPG

»I learned how to be myself, how to take care of my inner child, that I can embrace my playfulness and my vulnerable side, that it's more than ok to cry if you feel like it, that I don't have to please anyone... 

I learned to love myself first and to say no. I learned to stay grounded and to embrace nature more.

I learned to feel what I need, I learned to rest and to feel enough, I learned to express myself in different ways.«

»I still feel the wind's blow, the grass dew on my feet«

(The serene environment of Pohorje mountain became a canvas for introspection, mindfulness, and self-discovery.)

»I remembered and emphasize that we live once, and I have to give more time for myself, to listen more my feelings and my body, all my problems are very common with the problems from other people«

»I learned to rest more and to be enough. Well - being instead of well - doing. This is what i will talk about with the youngsters who i work with. I also will apply more active listening and only help when youngsters ask for it. Giving them more open space to listen to them instead of finding solutions. Empower them more.«

»I have learnt how to trust connect with other participants. I have also learned to be more empathetic and self-conscious.«

_MG_3375-min.JPG

»I left this training with a lot of tools for my profesional activity, with new friends and potentially partners but also warmth and silence in my soul. Surely, after this course, i became a better person: as a youth worker, teacher, a teacher trainer, student mentor, european project coordinator, but also in a more private manner - as a woman, mother, and wife!«

_MG_3324-min.JPG
bottom of page