
nega zemlje in duha

Društvo nega zemlje in duha
O nas
Društvo Negovanje zemlje in duha je bilo ustanovljeno preko mladinske iniciative Permakultura na podeželju in v mestu leta 2014.
Prva leta našega delovanja so sprožila številne eko in socialne kmetije – zaradi katerih so mladi iz naših projektov danes strokovnjaki na svojem področju, ki sledijo svojim sanjam o ustvarjanju.
Kot že ime pove, je glavni cilj društva negovanje skrbi za Zemljo (praktično in teoretično) ter negovanje človeškega duha.
Namenjen je spodbujanju celostnega osebnega in družbenega razvoja otrok, mladostnikov in odraslih ter trajnostnega razvoja. Trenutno društvo večinoma deluje na permakulturni družinski kmetiji Domačija Mokovec , pa tudi v drugih naravnih krajih.
Vizija društva je:
-
širiti pristope ekološkega, permakulturnega in regenerativnega kmetovanja
-
podpirati mlade, da sledijo svojim sanjam na podeželju (oživitev podeželja)
-
ustvariti bolj na naravi temelječa pedagoška/socialna okolja in kmetije, kjer se ljudje lahko pristno izražajo
-
razvijati in deliti izobraževalne vsebine, ki prinašajo koristi družbi, posamezniku in nara
NAŠE AKTIVNOSTI:
Aktivnosti na področju trajnostnega razvoja:
- razvoj zelenih veščin mladih preko ESE in drugih prostovoljskih aktivnosti (WOOF - ”Worldwide Opportunities on Organic Farms«) za mladi (individualne in skupinske), katerih fokus je predvsem izobraževanje (praktično in celostno teoretično)
- podpora mednarodnih in slovenskih mladih za razvoj njihov trajnostnih iniciativ (spletno svetovanje, ESE mentorstvo, mentorstvo projektov mladih, coaching aktivnosti), podpora mladim ki doživljajo stisko zaradi klimatskih sprememba
- delavnice v mladinskih centrih temo trajnost (zadnje čase predvem delavnice recikliranega papirja, v MC Litija in DDB Bežigrad pa smo tudi vzpostavili permakulturni vrt)
- izobraževanja mladih in odraslih (spletna izobraževanja, enodvevne delavnice ali večdnevna izobraževanje)
- mentorstvo mladim in mladim kmetom za spodbujanje regenerativnega kmetijstva – preko online promocije, izobraževanj in delavnic
- delavnica predstavitve trajnostnega učnega poligona,
- soorganizacija srečanj trajnostnih iniciativ v Sloveniji (2-3 krat letno, eno manjše 30-40 udeležencev; drugo 80-200 udeležencev ), redna podpora slovenske mreže trajnostnih iniciativ, del predstavnikov v GEN.
Aktivnosti na področju celostne pedagogike za mlade:
- do 2 meseca dolgi socialno terapevtski tabori v naravi s skupinami ranljivih mladih preko ESE (do dva tabora letno)
- individualne ESE aktivnosti z ranljivimi mladimi
- pošiljajoča organizacija mladih na mednarodne aktivnosti mladinskih izmenjav in izobraževanj, aktivnostim ESE in tudi izobraževanj na temo trajnostnega razvoja, odmik življenja v naravo, psiho-socialno razvoj mladih, duševno zdravje.
- okrepljeni mentorji prostovoljcem ESE (drugim organizacijam)
- E + mobilnosti mladinskih delavcev na področju celostnega opolnomočenja in duševnega zdravja mladih
- enodnevnih delavnice za slovenske mladinske delavce (predvsem o uporabi umetniških medijev in medija narave za podporo mladih/ranljivih mladih ter celostnega opolnomočenja mladih)
- enodnevne delavnice za mlade (ustvarjalne delavnice in delavnice celostnega opolnomočenja – razvoj osebnih, socialnih, čustvenih veščin, vrednot in samopobode)
- delavnice v mladinskih centrih z uporabo metode kolaža (Vision Board – razvoj vrednost, samopodobe, klica, poklicnega razvoja mladih)
- terapevtski dnevi na kmetiji z mladimi iz stanovanjske skupine Velenje (socialno ogroženi mladi), v dogovarjanju tudi z stanovanjska skupina Malči Belič
Oba področja pokrivajo:
- mladinske izmenjave
- eno do dvodneven delavnice na nacionalni ravni (s fokusom na lokalni skupnosti). Njihova tema je predvsem sonaravno bivanje in praktični vidik trajnosti (naravna gradnja, samooskrba, permakultura), kot tudi psihosocialni razvoj in celostno duševno zdravje.
Poleg splošnih mladih, odraslih in otrok so naša glavna ciljna skupina tudi mladi z manj priložnosti in mnogokrat tudi v duševni stiski. Tem mladim smo opora pri njihovem spreminjanju in razvoju.

Trajnost
Sanje in fokus našega delovanja so ustvarjanje podpornega okolja za učenje in širjenje trajnostnega življenja, trajnostnega načina življenja in razvoja (osebnega, družbenega in v odnosu do narave), učenje permakulture kot celostnega načrtovanja različnih ekosistemov ter širjenje znanja o naravni gradnji.
Ustvarjamo tudi poligon regenerativnega kmetovanja in mlade učimo takšnih pristopov. Delimo tudi znanje o samooskrbi in vrtnarjenju preko celega leta, od nabiranja lastnih semen, izdelave sadik do shranjevanja hrane.
Holistična pedagogika
Kot tudi vzpostavljanje celostne in celostne pedagogike ter izkustvenega učenja otrok, mladih in odraslih. Delujemo po načelu opolnomočenja in vključevanja vsakega posameznika ter spodbujanja medgeneracijskega učenja in neformalnega učenja med mladimi in starejšimi v lokalni skupnosti. Na področju celostne pedagogike izvajamo krajše ali daljše doživljajske pedagoške aktivnosti po načelih izkustvenega učenja otrok in mladostnikov, katerih glavno orodje sta narava in različni umetniški pristopi za razvijanje osebnih, čustvenih in socialnih veščin.


Skupnost
Naše glavno poslanstvo je tudi opolnomočenje skupnosti in mrež trajnostnih in družbenih pobud. Zato tesno sodelujemo s številnimi sorodnimi organizacijami. In podpreti slovensko newtork trajnostnih iniciativ (mreža eko vasi), ter se povezati z evropskim omrežjem.
Our education and trainings for young people and adults are in the areas of:
Poučevanje praktičnih in teoretičnih pristopov, ki se osredotočajo na trajnost
osebno in družbeno (kot je načrtovanje trajnostnih naravnih in družbenih ekosistemov, permakultura (tudi PDC - permaculture design course), regenerativno kmetovanje, vrtnarjenje brez izkopavanja, naravna gradnja, krožno gospodarstvo itd.)
Novi pristopi in metode eko skupnosti
The hero's journey, Dragon dreaming, metode Joanne Macy, skupnost in skupinski proces, skupnostni inkubatorji, sociokracija, reševanje konfliktov in drugo.
Uporaba različnih likovnih in kreativnih medijev
Kot so izkustvene vaje z uporabo telesa, ples in somatika, gledališče (improvizacija, slikovno in fizično gledališče in drugo), vizualne umetnosti, kreativna umetnostna terapija in cirkuška pedagogika. Ta medij uporabljamo za razvijanje osebnih in socialnih veščin, vključevanje, delo z mladimi z manj priložnostmi in celostni razvoj.
Različne metode coachinga in svetovanja z mladimi
z namenom, da bi mladim pomagali raziskati svoj osebni “klic” in namen v življenju ter narediti konkretne korake k njegovemu uresničevanju (kot so: Life Coaching, Start-Up Coaching, Body Coaching, Coaching skozi umetnost, Hero's journey method, Odkrivanje naših potreb in čustev - NVC)
Duševno zdravje in celostno počutje mladih
s poudarkom na dvigu izmenjave znanja ter kreativnih orodij in pristopov, ki mladim pomagajo razviti zaščitne dejavnike (v njih in v njihovem okolju), zgraditi bistvene kapacitete za pozitivno duševno zdravje in celostno življenje z občutkom osebnega smisla. Uporabljamo ozadja pozitivne psihologije, socialne pedagogike, opolnomočenja, somatike ipd.
Uporaba naravnih pristopov kot pedagoškega orodja
Pustolovska pedagogika, izkustveno učenje v naravi, kako razviti inteligenco narave pri mladostnikih, uporaba medicinskega kolesa kot pedagoškega orodja, okvir dela Billa Plotkinsa itd.
Ekipa
Barbara Balan, uni.dipl. soc. ped. Široka znanja o skupinski dinamiki, neformalnih metod dela z mladimi in odraslimi, več letne strokovne izkušnje pri svetovalnem delu in mentorstvu za mlade (ESE mentorica in koordinatorica, zaposlena v DDB, itd), vodili je gledališko skupino Kraljev ulice (psiho-socialno pomoč). Vodila ali sodelovala je pri različnih daljših socialno-terapevtskih in doživljajskih pedagoških aktivnosti za vse generacije. Pedagoške izkušnje uporabe različnih kreativnih medijev (gledališče, gib/telo, vizualni medij) in narave za krepitev moči različnih skupin. Izkušenj v skupnostnem delu, trajnostno usmerjenih praksah in mentorstvu posameznikom. Trenerka metode nenasilne komunikacije in psihosocialnega svetovanja, Zmajevega sanjanja, orodja in procesa Junakovega potovanja, učiteljica permakulturne. Koordinirala in vsebinsko vodila je 6 E+ usposabljanj za mladinske delavce ter vodila ali (so)organizirala več kot 13 uspešnih mladinskih izmenjavah.
Peter Šeremet je lesar, graditelj, mojster naravne gradnje in permakulturni načrtovalec ter učitelj. Vodil je številne
izobraževalne delavnice o naravni gradnji in svoje bogate izkušnje prenaša na druge z jasnostjo ter navdušenjem. Več kot 6 let je bil mentor in okrepljen mentor mladim prostovoljcem na društvu Sončni grič in Zavodu Veles, zadnjih 5 let pa to vlogo opravlja znotraj prijavitelja. Njegova sposobnost ustvarjanja spodbudnega učnega okolja omogoča mladim, da razvijajo svoje praktične spretnosti ter samozavestno pristopajo k trajnostnim praksam.
Poleg svojih strokovnih kompetenc se Peter odlikuje tudi v nudenju čustvene in socialne podpore mladim. S svojo
empatično naravnanostjo zna prisluhniti, jih motivirati ter usmerjati pri osebnostnem razvoju.
Je zelo dober pedagog, mentor in učitelj številnih trajnostnih praks, ki s svojo predanostjo in toplino ustvarja pomembne vezi z mladimi in širšo skupnostjo.
Kristina Debenjak, uni.dipl. soc. ped., samozaposlena v kulturi, asistenka na faksu Pef (soc.ped.) – pedagoginja in performerka, vodja, koordinatorka in izvajalka lokalnih in mednarodih mladinskih projektov ter izobraževanj in usposabljanj mladinskih delavcev na področju cirkuške pedagogike in gledališča zatiranih, vodja in izvajalka projektov kontinuiranega preventivnega dela preko metode cirkuške pedagogike na osnovnih šolah, znanja iz vodenja skupin, pedagoške izkušnje socialnega vključevnja z uporabo različnih kreativnih medijev za krepitev moči in inkluzijo različnih skupin (gledališče zatiranih, gledališka/cirkuška/gibalna pedagogika, ulično gledališče, cirkuška pedagogika, kulturna animacija in skupnostno delo).
Tjaša Jamnikar, mladinska trenerka, praktikantka izrazne umetnosti, osredotoča se predvsem na igro z izraznimi umetniškimi tehnikami in somatskim pristopom v prostorih neformalnega izobraževanja - kot medij za utelešenje in pozitivne spremembe, osebne rasti, samoizražanje in samospoznavanje, vključno z metodami coaching-a posameznikov in mladih (šola Mark Walsh-a). Živela je v skupnosti Angsbacka na Švedskem (učenja facilitacije in skupinskih principov), organizira in izvaja delavnice za otroke, mlade in odrasle (delavnice plesa in izrazne umetnosti, izdelave recikliranega papirja, biblioterapija in pravljičarstvo, delavnice za ženske). V mladinski centrih izvaja delavnice recikliranega papirja, kolaža oz. Vision board (opolnomnočenje mladih) in podobno. Izobraževala se je pri mnogih E+ izobraževanjih (15) in aktivno sodelovala in soustvarjala mladinske izmenjave (4), organizacija in facilitacija ene izmenjave in treh izobraževanja za mladinske delavce. - delavnice v mladinskih centrih z uporabo metode kolaža (Vision Board, recikliran papir, itd.)
Jošt Kozelj kot so-organizator, facilitator in trener zadnjih deset let aktivno sodeluje na različnih mladinskih izmenjavah (6) v Sloveniji in tujini, treningih (6) in drugih dogodkih (30+). Aktivno se ukvarja z lastnim osebnim razvojem in pomaga pri osebnem razvoju posameznikov, razvojem skupin in skupinskih projektov, ter star-up organizacij. Kot vizionar in vodja se ukvarja z različnimi projekti s trajnostnimi vsebinami ter sodeluje in pomaga pri vzpostavljanju različnih trajnostnih iniciativah. Njegovo poslanstvo je prenašati znanje vsem, ki imajo željo po osebnem in strokovnem razvoju. To uspešno udejstvuje preko individualnega coachinga, poučevanja, mentorstva in skupinskega moderiranja. Po strokovni diplomi se je udeležil se dodatnih izobraževanj s področja okoljevarstva (diplomirani permakulturni načrtovalec, permakulturni učitelj, učitelj naravne grandje), trener socialnih veščin (DragonDreaming, CLIPS trener), moderator skupinskih procesov in individualni coach (Life Coach in Start-Up Coach).
Urša Belak,psihologija, osebno svetovanje in mentoriranje mladim, bila zaposlena kot psiholog v Šoli in vrtcu. Soorganizira in vodi aktivnosti na temo permakulture, sonaravnega življenja, osebnega razvoja. Znanje uporabe medija telesa ter ekocentrističnega modela Bill-a Plotkina. Okrepljena mentorica ESC prostovoljcev.
Neža Belak, psihologinja, aktivna področju vzgoje in izobraževanja (delno zaposlena na šoli). Trenerka mehkih veščin s poudarkom na nenasilni komunikaciji, svetovalna delavka. Znanje permakulture, trajnostnih tem, uporabe kreativnega medija telesa in vizualne umetnosti, biblioterapije. Okrepljena mentorica ESC prostovoljcev.
Sara Plut, socialna pedagoginja, se osredotoča na opolnomočenje uporabnikov prek ustvarjalnih medijev, gibalnih in kinestetičnih pristopov ter dela v naravi. Največ izkušenj na področju dela z ranljivimi skupinami je pridobila med študijsko prakso v vzgojnih zavodih, predvsem v stanovanjski skupini, ter v dnevnem mladinskem centru za osnovnošolce iz neugodnega družinskega okolja. Odprta je za delo z različnimi skupinami, še posebej pa jo zanima delo z nevrodivergentnimi uporabniki, specifično z osebami z avtizmom.
Anžej Lečnik, inžiner energetike, ki v društvu pokriva področje naravne gradnje, mladinsko delo in doživljajsko pedagogiko v naravi.
Ter sodelavci in trenerji:
Špela Peterlin – psihologinja, trenerka somatike, psihologije v gibanju in kontaktne improvizacije.
Jasper Dzuki Jelen – trener somatike in kontaktne improvizacije, realitetni in somatične terapevt, skupinsko delo preko perfarmotivne umetnostni in uličnega dela.